PŘEDSEDA BYTOVÉHO DRUŽSTVA

CO JE STATUTÁRNÍ ORGÁN

Statutární orgán je orgán právnické osoby, který ji zastupuje ve všech záležitostech. Jedná jejím jménem s třetími stranami ale i se členy dané právnické osoby.

Členem statutárního orgánu může být jedna nebo i více osob. Osoby to mohou být buď fyzické, tj. lidé, nebo právnické. Je-li členem statutárního orgánu právnické osoby jiná právnická osoba, vždy musí tuto jinou právnickou osobu zastupovat fyzická osoba, konkrétní člověk.

Právní postavení statutární orgánu je upraveno z.č. 89/2012 Sb. občanským zákoníkem a jednotlivými ustanoveními z.č. 90/2012 Sb. – vždy u příslušného typu obchodní korporace a samozřejmě je uveden i ve stanovách příslušné právnické osoby (SVJ, BD).

ORGÁNY BYTOVÉHO DRUŽSTVA

Nejvyšší orgán

ČLENSKÁ SCHŮZE

Statutární orgán

PŘEDSTAVENSTVO

Kontrolní orgán

KONTROLNÍ KOMISE (STANOVY)

Ostatní orgány

JINÉ ORGÁNY ZŘÍZENÉ STANOVAMI

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Kdo může být členem orgánu družstva?

§ 630

Členem orgánu družstva může být jen člen družstva.

Kolik hlasů má člen družstva?

§ 631

Každý člen družstva má při hlasování v orgánu družstva 1 hlas.

Jak dlouhé je funkční období orgánů družstva?

§ 632

Funkční období nesmí být delší než 5 let. Funkční období členů voleného orgánu končí všem jeho členům stejně; to platí i pro delegáty.

PROFESIONÁLNÍ PŘEDSEDA BD

Spousta správcovských firem nebo živnostníků nabízí možnost vystupovat jako profesionální předseda. V praxi to znamená, že tato osoba je zapsaná v rejstříku společenství jako statutární orgán a potom samozřejmě nese plnou odpovědnost.

JAKÉ JSOU ZÁKLADNÍ POVINNOSTI STATUTÁRNÍHO ORGÁNU

Výčet téměř všech povinností, za které je statutární orgán odpovědný nalezneme v zákoně č. 90/2012 Sb. Zákon o obchodních společnostech a družstvech a v zákoně č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník

ČLENSKÁ SCHŮZE

Úvodní ustanovení

(1) Právo zúčastnit se členské schůze mají členové družstva, likvidátor a osoby, o nichž tak stanoví jiný právní předpis.

(2) Člen se zúčastňuje členské schůze osobně nebo v zastoupení. Plná moc pro zastupování na členské schůzi musí být písemná a musí z ní vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo na více členských schůzích. Nikdo nesmí být na jednání členské schůze zmocněncem více než jedné třetiny všech členů družstva, jinak platí, že nemá pro jednání na členské schůzi udělenu žádnou plnou moc; stanovy mohou určit nižší počet zastoupených jedním zmocněncem.

(3) Stanovy mohou určit možnost zastupování člena pouze jiným členem.

PŘEDSTAVENSTVO

Statutárním orgánem družstva je představenstvo.

(1) Představenstvu přísluší obchodní vedení družstva.

(2) Představenstvo plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy.

(1) Představenstvo zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá členské schůzi ke schválení účetní závěrku a v souladu se stanovami také návrh na rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů anebo úhradu ztráty.

(2) Účetní závěrku zpřístupní představenstvo alespoň 15 dnů přede dnem konání členské schůze v sídle družstva nebo v jiném místě určeném v pozvánce na členskou schůzi družstva.

(1) Představenstvo má 3 členy, ledaže stanovy určí vyšší počet členů.

(2) Představenstvo volí svého předsedu a popřípadě i jednoho nebo více místopředsedů, ledaže stanovy určí, že jsou voleni členskou schůzí.

(3) Představenstvo rozhoduje většinou hlasů všech svých členů, ledaže stanovy určí vyšší počet potřebných hlasů.

KONTROLNÍ KOMISE

(1) Kontrolní komise kontroluje veškerou činnost družstva, projednává stížnosti členů a může požadovat jakékoliv informace a doklady o hospodaření družstva.

(2) Při výkonu své působnosti je kontrolní komise nezávislá na ostatních orgánech družstva.

(1) Kontrolní komise dává písemné stanovisko ke každé účetní závěrce, k návrhu na rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů anebo úhradě ztráty družstva a k návrhu na rozhodnutí o uhrazovací povinnosti členů.

(2) Na zjištěné nedostatky kontrolní komise upozorní představenstvo a dohlíží na zjednání nápravy.

Představenstvo, jiné orgány družstva a prokurista oznámí bez zbytečného odkladu kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva nebo jeho členů.

(1) Člen kontrolní komise k tomu pověřený má právo zúčastnit se jednání představenstva a jakéhokoliv jiného orgánu družstva zřízeného stanovami. Není-li žádný člen kontrolní komise pověřen, má právo zúčastnit se jednání představenstva nebo jiného orgánu družstva zřízeného stanovami její předseda.

(2) O každém jednání představenstva musí představenstvo kontrolní komisi předem informovat.

Kontrolní komise určí v případě potřeby svého člena, který zastupuje družstvo v řízení před soudy a jinými orgány proti členovi představenstva.

(1) Kontrolní komise má 3 členy, ledaže stanovy určí vyšší počet členů.

(2) Kontrolní komise volí svého předsedu a popřípadě i jednoho nebo více místopředsedů, ledaže stanovy určí, že jsou voleni členskou schůzí.

(3) Kontrolní komise rozhoduje většinou hlasů všech svých členů, ledaže stanovy určí vyšší počet potřebných hlasů.

ORGÁNY MALÉHO DRUŽSTVA

(1) V družstvu, které má méně než 50 členů, mohou stanovy určit, že se představenstvo nezřizuje a statutárním orgánem je předseda družstva; ustanovení § 705 až 714 se použijí přiměřeně.

(2) Kontrolní komise se v družstvu majícím méně než 50 členů nezřizuje, neurčují-li stanovy jinak. Není-li kontrolní komise zřízena nebo neurčí-li stanovy jinak, vykonává její působnost členská schůze; každý člen družstva má vůči statutárnímu orgánu družstva stejnou pravomoc jako kontrolní komise.

(3) Jestliže se počet členů zvýší nad limit uvedený v odstavci 1, je družstvo povinno změnit stanovy a jmenovat představenstvo a kontrolní komisi ve lhůtě 3 měsíců ode dne, kdy tato skutečnost nastala, jinak může soud družstvo zrušit a nařídit jeho likvidaci; to neplatí, pokud v této lhůtě opět poklesne počet členů družstva pod limit stanovený v odstavci 1.

SAMOSPRÁVA BYTOVÉHO DRUŽSTVA

Samospráva je organizační jednotkou bytového družstva, ve které se organizují členové bytového družstva zejména za účelem efektivního výkonu svých členských práv a povinností.

Jestliže se bytové družstvo rozhodne zřídit si samosprávu nebo více samospráv, stanovy určí také

a)okruh působnosti samosprávy,

b)podrobnější pravidla organizace a činnosti samospráv, zejména zařazení členů do jednotlivých samospráv, a

c)zda si členové zařazení do jednotlivých samospráv mohou jmenovat orgány bytového družstva, které zajišťují činnost samospráv, a pravomoc a působnost těchto orgánů.

0