PŘEDSEDA SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ JEDNOTEK
CO JE STATUTÁRNÍ ORGÁN
Statutární orgán je orgán právnické osoby, který ji zastupuje ve všech záležitostech. Jedná jejím jménem s třetími stranami ale i se členy dané právnické osoby.
Členem statutárního orgánu může být jedna nebo i více osob. Osoby to mohou být buď fyzické, tj. lidé, nebo právnické. Je-li členem statutárního orgánu právnické osoby jiná právnická osoba, vždy musí tuto jinou právnickou osobu zastupovat fyzická osoba, konkrétní člověk.
Právní postavení statutární orgánu je upraveno z.č. 89/2012 Sb. občanským zákoníkem a jednotlivými ustanoveními z.č. 90/2012 Sb. – vždy u příslušného typu obchodní korporace a samozřejmě je uveden i ve stanovách příslušné právnické osoby (SVJ, BD).
ORGÁNY SPOLEČENSTVÍ
Nejvyšší orgán
SHROMÁŽDĚNÍ VLASTNÍKŮ §1205 NOZ
Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů, který odpovídá velikosti jeho podílu na společných částech; je-li však vlastníkem jednotky společenství vlastníků, k jeho hlasu se nepřihlíží.
Statutární orgán
PŘEDSEDA SPOLEČENSTVÍ §1205 NOZ
VÝBOR SPOLEČENSTVÍ §1205 NOZ
Statutární orgán je výbor, ledaže stanovy určí, že je statutárním orgánem předseda společenství vlastníků.
Kontrolní orgán
KONTROLOR (STANOVY)
KONTROLNÍ KOMISE (STANOVY)
Zřídí-li stanovy další orgány, nelze jim založit působnost vyhrazenou shromáždění nebo statutárnímu orgánu (§ 1205 NOZ)
OTÁZKY A ODPOVĚDI
Kdo může být členem statutárního orgánu?
Dle §1205, zákona č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník ,,Způsobilý být členem voleného orgánu nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu jiného právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání.“
Statutárním orgánem může být fyzická osoba, a to jak vlastník jednotky, tak osoba, která nemá se společenstvím vlastníků nic společného. Stejně tak se může být statutárním orgánem právnická osoba (většinou to bývají správcovské firmy). Konkrétní úpravu v jednotlivých společenstvích upravují stanovy. Některá společenství nepovolují právnické osoby jako statutární orgány a naopak chtějí, aby tuto funkci vykonával pouze vlastník jednotky. To není ale moc šťastné řešení, mohou se v budoucnu dostat do situace, že nikdo z vlastníků nebude chtít být statutárním orgánem a zbytečně si zkomplikují bezproblémový chod společenství.
Kdo volí statutární orgán společenství?
Statutární orgán volí vlastníci na shromáždění společenství, většinou hlasů všech přítomných vlastníků, pokud stanovy neupravují hlasování jinak.
Kdy vzniká funkce statutárního orgánu?
Funkce vzniká volbou na shromáždění vlastníků. Do rejstříku společenství se zapíše vznik funkce zpětně k datu volby, nebo ke dni na kterém se dohodli na shromáždění. Je možné zvolit si statutární orgán například 1.6.2020 s tím, že do funkce nastoupí až 9.9.2020. To není problém.
Pozor! Velmi často se stává, že statutární orgán je ve společenství volen opakovaně. I v tomto případě je potřeba znovu zapsat do rejstříku a prodloužit funkční období. Na tuto skutečnost se často zapomíná a z výpisu z rejstříku společenství to pak vypadá, že statutární orgán má propadlé funkční období – tzn. nemá pravomoc zastupovat společenství (podepisovat smlouvy, spravovat běžný účet, svolávat shromáždění apod.)
Jaké je funkční období statutárního orgánu?
zákon č. 89/2012 Sb., §1200, písm. d) říká, že stanovy společenství musí obsahovat: ,,určení orgánů, jejich působnosti, počtu členů volených orgánů a jejich funkčního období, jakož i způsobu svolávání, jednání a usnášení,
Zákon neříká, jaká je minimální nebo maximální délka funkčního období, toto je záležitostí jednotlivých společenství a jejich úpravy ve stanovách. Pokud by ale stanovy délku funkčního období nestanovily, použilo by se ustanovení zákona §246 NOZ o spolku, podle kterého: Neurčí-li stanovy funkční období členů volených orgánů spolku, je toto období pětileté.
Kolik stojí změna zápisu do rejstříku společenství?
V případě zápisu statutárních orgánů se jedná o úkon ve výši 2000 Kč za kolek.
Co se stane, pokud statutárnímu orgánu propadne funkční období a nový není zvolen?
Bohužel to není výjimka, existuje celá řada společenství, které si nehlídají délku funkčního období svých statutárních orgánů a jsou propadlé již dokonce několik let. Nesmí se to ale brát na lehkou váhu. Občanský zákoník § 161 jasně říká, že kdo právnickou osobu zastupuje, dá najevo, co ho k tomu opravňuje. V případě, že uplynulo jeho funkční období a nebyl znovu zvolen, a tedy zapsán do rejstříku společenství, jedná za právnickou osobu (tedy společenství) neoprávněně. Nemá pravomoc podepisovat smlouvy (velký problém to může být například u pojistných smluv, pokud pojišťovna zjistí, že smlouvu podepsal statutární orgán, který na to neměl pravomoc, odmítne plnit ze smlouvy). To samé může být u smluv při poskytnutí úvěru, žádosti o dotace, ale také sjednávání drobných oprav a revizí.
Také pokud by statutární orgán způsobil škodu v průběhu výkon své funkce po vypršení funkčního období, nese za ni plnou odpovědnost a bude ji muset uhradit. Protože není právně statutárním orgánem, nebude se na něj vztahovat ani pojištění odpovědnosti statutárního orgánu.
Co se stane, pokud nikdo nebude chtít přijmout funkci statutárního orgánu?
Zákon č. 89/2012 Sb., § 165 říká: ,,Nemá-li statutární orgán dostatečný počet členů potřebný k rozhodování, jmenuje na návrh toho, kdo osvědčí právní zájem, chybějící členy soud na dobu, než budou noví členové povoláni postupem určeným v zakladatelském právním jednání; jinak soud jmenuje právnické osobě opatrovníka, a to i bez návrhu, kdykoli se o tom při své činnosti dozví.
Jednoduše řečeno, v případě, že se ve společenství vlastníků nenajde nikdo, kdo bude chtít vykonávat funkci statutárního orgánu, nenajde se ani jiná fyzická nebo právnická osoba, soud může jmenovat opatrovníka, který tuto funkci bude vykonávat. To s sebou nese samozřejmě mnohem vyšší finanční náklady.
Jakou má statutární orgán odpovědnost?
Statutární orgán dle občanského zákoníku § 159 má odpovědnost úplně za všechno, co se týká správy společenství vlastníků, zná všechny zákony, předpisy, vyhlášky a nařízení. Vyzná se v technické správě, účetnictví, daních i mezilidských vztazích. A za to vše odpovídá celým svým majetkem.
§159
Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.
Tento paragraf vzbudil obrovské obavy statutárních orgánů a já se jim ani nedivím. Být statutárním orgánem je v dnešní době práce na plný úvazek s obrovskou odpovědností, která je navíc dost mizerně placená. Takže se vlastně není čemu divit, že ji nikdo nechce dělat.
V současné době bývá skoro vždy součástí pojištění bytového domu také pojištění statutárních orgánů. Ačkoliv se situace za posledních několik let výrazně zlepšila, doporučuji si přečíst nejprve jaké jsou v pojištění všechny výluky a následně se zeptat, co to teda vlastně kryje. Problém bývá v tom, že porušení zákonem stanovených povinností statutárního orgánu pojišťovna nekryje (více pojištění bytových domů) – a jsme zpátky u toho, musíte znát a dodržovat všechny zákony, předpisy a vyhlášky týkající se svj
Zbaví se statutární orgán odpovědnosti, pokud si najme správcovskou firmu?
Odpovědnosti se statutární orgán nemůže zbavit ani v případě, že si společenství najme správcovskou firmu, může ji však zmírnit – rozložit. Jde o to, že ten, kdo je zapsán v rejstříku společenství, ten se nese primární odpovědnost.
Uveďme si to na příkladu. Pokud společenství najalo firmu ABC pro výkon správy a tato společnost způsobí škodu například špatně vedeným účetnictvím, je společenství povinno tuto škodu zaplatit. Samozřejmě odpovědná osoba je statutární orgán, takže společenství bude následně chtít, aby předseda přijal odpovědnost a škodu společenství uhradil. Ten však tuto škodu může vymáhat po správcovské firmě, se kterou má uzavřenou smlouvu. Je to komplikované, ale v mnoha věcech se díky správcovským firmám můžete domoci náhrady škody.
PROFESIONÁLNÍ PŘEDSEDA SVJ
Spousta správcovských firem nebo živnostníků nabízí možnost vystupovat jako profesionální předseda. V praxi to znamená, že tato osoba je zapsaná v rejstříku společenství jako statutární orgán a potom samozřejmě nese plnou odpovědnost.
JAKÉ JSOU ZÁKLADNÍ POVINNOSTI STATUTÁRNÍHO ORGÁNU
Výčet téměř všech povinností, za které je statutární orgán odpovědný nalezneme v nařízení vlády 366/2013 Sb. o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska provozního a technického se rozumí zejména
a) provoz, údržba, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu, včetně změn vedoucích ke změně v účelu jejich užívání; týká se to také všech technických zařízení domu, jako společných částí, dále společných částí vyhrazených k výlučnému užívání vlastníku jednotky, pokud podle prohlášení nebo stanov společenství vlastníků jednotek nejde o činnost příslušející vlastníku jednotky v rámci správy této společné části na vlastní náklady
b) revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody a telekomunikačních zařízení, a jiných společných zařízení podle technického vybavení domu,
c) údržba pozemku a údržba přístupových cest na pozemku,
d) uplatnění práva vstupu do bytu v případě, že vlastník jednotky upravuje stavebně svůj byt, včetně možnosti požadovat v odůvodněných případech předložení stavební dokumentace, pokud je podle jiných právních předpisů vyžadována, pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části domu.
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska správních činností se rozumí zejména
a) zajišťování veškeré správní, administrativní a operativně technické činnosti, včetně vedení příslušné technické a provozní dokumentace domu, uchovávání dokumentace stavby odpovídající jejímu skutečnému provedení podle jiných právních předpisů1 a zajišťování dalších činností, které vyplývají pro osobu odpovědnou za správu domu a pozemku z jiných právních předpisů,
b) stanovení a vybírání předem určených finančních prostředků od vlastníků jednotek jako záloh na příspěvky na správu domu a pozemku, stanovení záloh na úhrady cen služeb a jejich vyúčtování a vypořádání,
c) vedení účetnictví, zpracování a předložení daňových přiznání, řádné hospodaření s finančními prostředky, vedení seznamu členů společenství vlastníků jednotek,
d) uplatňování a vymáhání plnění povinností vůči jednotlivým vlastníkům jednotek, které jim ukládají jiné právní předpisy nebo vyplývají ze stanov společenství vlastníků jednotek a z usnesení shromáždění vlastníků jednotek přijatých v souladu s jinými právními předpisy a se stanovami společenství vlastníků jednotek,
e) činnosti spojené s provozováním společných částí a technických zařízení, která slouží i jiným osobám než vlastníkům jednotek v domě, včetně sjednávání s tím souvisejících smluv,
f) výkon činností vztahujících se k uplatňování ochrany práv vlastníků jednotek.
1) Pro účely správy domu a pozemku je osoba odpovědná za správu domu a pozemku oprávněna sjednávat smlouvy týkající se zejména
a) zajištění činností spojených se správou domu a pozemku,
b) zajištění dodávek služeb spojených s užíváním společných částí a spojených s užíváním jednotek, nejde-li o služby, jejichž dodávky si vlastníci jednotek zajišťují u dodavatele přímo,
c) pojištění domu,
d) nájmu společných částí domu a
e) zajištění provozu vybraných technických zařízení spojených s užíváním společných částí domu a s užíváním jednotek, ke kterým nemá osoba odpovědná za správu domu a pozemku oprávnění je provozovat, jako jsou domovní kotelny, výměníkové (předávací) stanice, dieselagregáty a podobná vyhrazená technická zařízení.
2) Osoba odpovědná za správu domu a pozemku dohlíží na plnění uzavřených smluv a vymáhá nároky z porušení povinností druhé smluvní strany.
JAKÁ JE JEŠTĚ DALŠÍ PŮSOBNOST STATUTÁRNÍHO ORGÁNU
Podle nařízení vlády 366/2013 sb., je také v pravomoci statutárního orgánu nakupovat nebo prodávat movité věci, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce 10 000 Kč.
Činnostmi týkajícími se správy domu a pozemku z hlediska správních činností se rozumí zejména
1) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce souhrnné částky 10000 Kč, dále rozhodování o zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž zůstatková cena v kalendářním roce nepřesahuje v souhrnu 10000 Kč; to neplatí, pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.
Nařízení vlády také dovoluje statutárnímu orgánu rozhodovat o opravách nebo stavebních úpravách společných částí, kde celkové náklady na každou opravu nebo úpravu nesmí přasáhnout 1000 Kč na jednotku.
2) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 1000 Kč v průměru na každou jednotku; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech, nebo pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.
Počet bytů ve společenství vlastníků je celkem 10, když náklady nesmí v průměru přesáhnout 1000 kč na jednotku, znamená to, že celkové náklady na 1 opravu nebo stavební úpravu nesmí celkem přesáhnout 10 000 Kč.